ÁtigazolásokBajnokok LigájaPremier League

A Chelsea megreformálása – Enzo Maresca csapata valóban harcban van a bajnoki címért?

A Chelsea az idei szezonban jelentős előrelépést mutatott, mind eredményekben, mind játékstílusban. Az Enzo Maresca új edzői filozófiájának és a kiemelkedő játékosok formájának köszönhetően a klub ismét versenyben van a legmagasabb helyezésekért a Premier Leagueben. No de vegyük végig, hogy mi vezetett ahhoz, hogy 17 mérkőzés után a londoniak a Liverpool első számú kihívójaként szerepeljenek a bajnoki cím elhódításáért folytatott harcban.

Csúfos évek

A Chelsea 2022/2023-as szezonja nem éppen tartozik a klub történelmének legsikeresebb időszakához; az angol gárda a 12. helyen végzett abban a szezonban. A klub tulajdonosváltása és a pazarló költekezés, valamint az átgondolatlan edzőváltások, mint Thomas Tuchel menesztése és Graham Potter rövid ideig tartó megbízatása, csak tovább rontottak a helyzeten. A 2022/23-as szezon végül egy új kezdet lehetőségét hozta el, Mauricio Pochettino kinevezésével.

A 2023/2024-es szezon változó sikerrel zárult, jelentős kihívásokkal és tanulságokkal, amelyek jelentősen befolyásolták az idei szezon stratégiáját és játékosállományát. A tavalyi évben a csapat küzdött a következetesség hiányával, ami gyakran vezetett váratlan vereségekhez és döntetlenekhez a látszólag gyengébb csapatok ellen. Az előző szezonban többször is probléma merült fel a csapat védelmében, ez a gyengeség pedig többször szignifikáns pontvesztésekhez vezetett.

Cole Palmer leigazolása hozzájárult a Chelsea 2023/24-es szezonjának sikereihez a kimagasló teljesítményével, amely valóságos áttörést jelentett számára. Az átigazolása után Palmer 48 meccsen 27 gólt szerzett és 15 gólpasszt adott összesen minden versenysorozatban, ami óriási teljesítmény egy első szezonban. Többek között ennek is köszönhető az, hogy a csapat bebiztosította magát az Európa Liga indulást érő 6. helyen. Azonban ez a Manchester United kupagyőzelme miatt csak a Konferencia Ligában való indulást eredményezte.

A sikeresnek mondható szezon ellenére az argentin menedzsert mégis száműzték Londonból. Mauricio Pochettino menesztése sok vitát váltott ki a klub szurkolói és a szakértők körében is. Sajtóinformációk szerint a vezetőség közötti nézeteltérések miatt távozott a klubtól az azóta az Amerikai válogatottat irányító edző.

Enzo Maresca, a tökéletes jelölt

Miután Maresca edzői karrierbe kezdett, először segédedzőként dolgozott a Sevilla és a Manchester City csapatainál. Később rövid ideig dolgozott a Parma vezetőedzőjeként is Olaszországban, mielőtt visszatért volna Angliába, ahol Pep Guardiola mellett dolgozott a Manchester City felnőtt csapatának egyik segédedzőjeként. Legutóbb a Leicester City csapatát vezette sikerre a Championship-ben, ugyanis visszajuttatta őket az angol első osztályba. Maresca edzői filozófiája és taktikai érzéke elismerést váltott ki szerte a futballvilágban, ami végül a Chelsea vezetőedzői posztjához vezetett 2024 nyarán.

Az olasz szakember taktikáját a modern labdarúgás jellemzi, különös tekintettel az belülre húzódó szélsővédők használatára, amelyet már Pep Guardiolaval töltött ideje alatt is tanulmányozott. Ez a megközelítés segít a középpályán lévő fölény hasznosításában, amely lehetővé teszi a támadóbb szellemű középpályások előretörését és az ellenfél védelmének áttörését.

Enzo Maresca a Leicester Citynél töltött ideje alatt számos innovatív taktikai megközelítést alkalmazott, amelyek jelentősen befolyásolták a csapat játékstílusát. Maresca filozófiája nagymértékben épült a „Juego de Posición”, azaz a pozíciós játék elveire, amit mestere, Pep Guardiola népszerűsített. Ez a megközelítés arra törekszik, hogy területi és számbeli fölényt hozzon létre a pálya bizonyos részein, lehetővé téve ezzel a csapat számára, hogy kontrollálja a játékot és hatékonyan törjön előre az ellenfél térfelére.

Maresca csapatánál a rövid, gyors passzokkal történő felépítés volt jellemző, amit a középpályások aktív részvételével és a szélsővédők támadóbb használatával egészített ki. Például James Justin gyakran maradt visszafogottabb szerepben, míg Ricardo Pereira sokkal inkább előretolt helyzetben kapott szerepet, hogy kihasználja támadó képességeit. Ez a felállás lehetővé tette, hogy a csapat dinamikusabban és kreatívabban használja fel a támadó felépítésben lévő játékosait.

A Leicester játékában fontos szerepet játszottak a gyors letámadások, direkt labdajáratások, amelyek kiemelkedően hatékonyak voltak az ellenfél védelmének megbontásában. Maresca alatt a csapat jelentős mértékben bírt labdabirtoklással, az ellenfelet gyors letámadással próbálták hibára késztetni, kihasználva a labdavesztéseket gyors kontratámadásokkal.

Az olasz edző legfontosabb változtatásai a támadásépítésben

Maresca a labdabirtoklásra és az agresszív pressingre építi a Chelsea játékstílusát. A csapat támadásépítése során nagy hangsúlyt fektet a labdakihozatalra a saját térfélről, valamint a magas pressing alkalmazására az ellenfél térfelén. Ez a megközelítés jelentős változást jelent a korábbi edzők stratégiáihoz képest, amelyek inkább a gyors kontratámadásokra épültek.

Labdabirtoklásban a Chelsea 3-2-4-1-es formációban játszik, a pálya közepén lévő területet pedig próbálja minél jobban telezsúfolni játékosaival, ahhoz hogy fölényben játszhasson a csapat: Moisés Caicedo és (az elmúlt meccseken) Enzo Fernández a dupla pivot rendszer kulcsemberei, Cole Palmer pedig vagy a jobb vagy a bal 10-es pozícióban szerepel, a maradék két helyet különböző játékosok töltötték be, Malo Gusto vagy Marc Cucurella, egyikük hátul maradva, míg a másik magasabban játszva 10-esként Palmer mellett. Romeo Lavia is szerepelt ebben a „dobozszerű” középpályában a dupla pivot egy tagjaként Caicedo mellett a Manchester United, Newcastle United és Liverpool elleni mérkőzéseken. Maresca preferenciája, hogy szélsőit a legkülső játékosokként használja ebben a támadó formában, mivel képességeik kiemelkedőek az egy-az-egy elleni helyzetekben.

Üres területekbe való bemozgás

Az üres területek kihasználása nemcsak a támadók, hanem a pivotok feladatai közé is tartozik. Számtalan példát láttunk már erre ebben a szezonban. Talán a legkivehetőbb a szeptemberi, Bournemouth elleni 1-0-s idegenbeli győzelem során Renato Veiga megmozdulása volt, aki éppen Caicedo partnere volt a középpályán. Ez az üres területre való mozgás segítette csapatát az egyetlen gól, illetve a 3 pont megszerzésében.

Itt Veiga kezdetben a középpályán van, míg Cucurella előrébb pozícionálva helyezkedik el, ezzel az ellenfél egyik játékosát lefoglalva, amint Levi Colwill a szélen passzol Jadon Sanchonak.

Veiga észreveszi ezt a területet a Bournemouth jobbhátvédje, Julián Araujo és a jobb középhátvédje, Illia Zabarnyi között, aki éppen Christopher Nkunkut fogja. Veiga befutása a két játékos közé odavonzza Zabarnyit…

…így Sancho könnyedén találja meg ezzel a zseniális passzal Nkunkut,…

…aki egy csel után be is vágja a győzelmet érő találatot a meccs végjátékában.

Befelé húzódó szélső védők

Enzo Maresca rendszerében a befelé húzódó szélsővédők alkalmazása több taktikai előnyt is kínál. Először is, lehetővé teszi a csapat számára, hogy több játékost vonjon be a középpálya központi területein, ahol a labda szűk helyeken történő megjátszása igen gyakori. Ez növeli a csapat képességét arra, hogy befolyásolják a játék ritmusát és irányítsák a labdát, miközben a csapat tagjai közelebb helyezkednek el egymáshoz, ami optimálisabb passzolási hálózatot hoz létre.

Másodszor, a behúzódó szélsővédők segítik a csapatot a labda visszaszerzésében a középpályán, ami kulcsfontosságú lehet a gyors ellenakciók kivédésében. Amikor a csapat elveszíti a labdát, a szélsővédők (akik igazából védekező középpályásként játszanak) ideális helyzetben vannak ahhoz, hogy gyorsan részt vegyenek a pressingben és segítsenek a labda minél előbbi visszaszerzésében.

Labdakihozatalok – Mélységi labdakihozatal

Maresca Chelsea-je a mélységi labdakihozatalok során egy 4-2-2-3 formációt alkalmaz. Ez a struktúra lehetővé teszi a Chelsea számára, hogy „magára húzza” az ellenfelet, amely nyomást gyakorol a kékekre, így kihasználva az általuk keltett réseket direkt passzokkal és az üres területekre való bemozgással. (A lenti felállás a Liverpool elleni 1-2-es mérkőzésen szerepelt.)

Ennek megvalósításához néhány kulcselem szükséges:

Kapus integrációja: Robert Sánchez előrelép, így létrehoz egy négyfős védelmet, ami egy további játékosként szolgál a magas nyomás áthidalására. Ez csökkenti a védőkre eső nyomást és javítja a passzolási lehetőségeket.

Dupla pivot: A két középpályás, mint pivotok, függőleges és vízszintes passzolási lehetőségeket biztosítanak. Emiatt garantálják, hogy a Chelsea azonnal haladhasson előre a labdával, elkerülve a közvetlen átmeneteket, amelyek sebezhetővé tehetnék őket.

Az ellenfél „széthúzása”: A szélsők a pálya szélein helyezkednek el, így teremtve nagyobb szélességet. Ez arra kényszeríti az ellenfelet, hogy vízszintesen szétnyíljanak, amivel központilag nyitva hagynak területeket, amiket hatékony passzokkal a játkosok ki tudnak használni az előrehaladáshoz. (lásd fenti kép)

Labdakihozatalok – Magas labdakihozatal

A magasabban történő labdakihozataloknál a Chelsea átmenetet tesz egy 3-2-5-ös formációra. Ez a struktúra a védelmi vonalak áttörésére és a végső harmadban lévő fölény létrehozására összpontosít. (A lenti felállás a Liverpool elleni 1-2-es mérkőzésen szerepelt.)

Az ehhez szükséges kulcselemek a következők:

Háromfős védelem: A középhátvédek egy kompakt hármast alkotnak, stabilitást nyújtva, miközben lehetővé teszik a szélső védőknek, hogy magasabban helyezkedjenek el.

Pivotok: A középpályás pivotok kulcsszerepet játszanak a védelem és a támadás közötti kapcsolat kialakításában, gyakran szolgálnak az ellenfél vonalainak áttörésére. Emellett gyors átmeneteket is lehetővé tesznek a támadó harmadba.

Támadó fölény kialakítása: Öt játékos helyezkedik el az ellenfél védelmi vonalán keresztül. Ez nemcsak hogy vízszintesen nyújtja a védelmet, de számbeli előnyöket is teremt bizonyos zónákban, különösen a széleken.

Félterületek kihasználása: Játékosok, mint Malo Gusto és Cole Palmer a félterületekben helyezkednek el, lehetőséget adva a befutásokra vagy gyors kombinációkra a szélsőkkel. Ez kulcsfontosságú az 1 az 1 elleni vagy 2 az 1 elleni helyzetek létrehozásában az ellenfél szélső védőivel szemben.

Enzo Maresca irányítása alatt a Chelsea támadójátékának újjáépítése jelentős hatással volt a csapat teljesítményére. Maresca innovatív taktikai megközelítései, az új bevezetett támadásrendszerek nemcsak a labdabirtoklás megtartására törekednek, hanem arra is, hogy a Chelsea támadásai változatosabbak és kiszámíthatatlanabbak legyenek. Az olasz edző újításinak köszönhetően a londoniak szerezték a Liverpoolal egyetemben a 18. meccsnapig a legtöbb gólt a Premier Leagueben.

A védelem megszervezése

A Chelsea Maresca irányítása alatt egy magas nyomásgyakorlást, illetve pozícionálást ötvöz. Amikor a csapat elveszíti a labdát az ellenfél térfelén, azonnal agresszív letámadásba, úgynevezett „gegenpressing” taktikába kezd.

Ez magában foglalja azt, hogy a játékosok összpontosítanak a labdát birtokló ellenfélre, azzal a céllal, hogy gyorsan visszaszerezzék a labdát, gyakran kihasználva az ellenfél hibáit, mint a rossz labdakezelést vagy pontatlan passzokat.

Amikor az ellenfél hosszabb ideig birtokolja a labdát, a Chelsea egy 4-4-2-es zárt formációba rendeződik. Ez az elrendezés arra törekszik, hogy korlátozza a középpályán keresztülmenő passzlehetőségeket, hatékonyan kényszerítve az ellenfelet, hogy a széleken támadjon.

Maresca stratégiája úgy korlátozza a veszélyt, hogy az ellenfelet kevésbé veszélyes pályarészekre tereli, ahol a Chelsea kontrollált nyomást gyakorolhat.

Védekező átmenetek során a Chelsea a 4-4-2 mellett gyakran átvált egy 5-4-1-es formációra, ahol az egyik szélső visszasorol a védelmi vonalba. Ez a változtatás segít, hogy elnyelje az ellenfél nyomását, miközben megőrzi a képességet, hogy gyors ellentámadásokba kezdjen a csapat a labdaszerzést követően.

Bár a Chelsea az elmúlt két évben a tulajdonosváltás óta sok pénzt fektetett a keretbe, még mindig vannak aggodalomra okot adó területek – nevezetesen a kapusposzt és a védelmi vonal. Wesley Fofana nemrégiben bekövetkezett sérülése előtt erős partnerséget alakított ki Levi Colwillal a középhátvédek posztján. Mindketten még fiatalok, 24, illetve 21 évesek, magyarul hiányzik némi tapasztalat még belőlük. A széleken Marc Cucurella ismét kiváló játékot mutat, míg a pálya túloldalán, a csapatkapitány Reece James sérülékenysége okoz fennakadásokat. Ellenben, az őt helyettesítő Malo Gusto egyelőre hozza azt a szintet, amit hoznia kell. A kapuban pedig ott van az a Robert Sánchez, aki szeret játszani a szurkolók (és Maresca) idegeivel. A spanyol kapus nyomás alatt sokszor hibázik, néha pedig bizonytalan, mind a labdajátéka, mind pedig a védési technikája.

A kulcsember: Cole Palmer

Cole Palmer a tavalyi szezon után idén is kulcsfigurája lett a Chelsea csapatának, kiemelkedő teljesítményével jelentősen hozzájárulva a csapat sikereihez. A fiatal angol játékos Enzo Maresca keze alatt új szerepkört kapott, amely maximálisan kihasználja sokoldalú képességeit.

Palmer eredetileg jobb szélsőként játszott, ezen belül egyfajta „belső szélsőként” használták őt, Maresca azonban irányítóként építette be a csapatába. Az olasz edző észrevette, hogy az angol támadó rendelkezik minden olyan képességgel, amely szükséges ahhoz, hogy ebben a szerepkörben sikeres legyen.

Maresca rendszerében Palmer gyakran tölt be központi szerepet, ahol dinamikus támadó középpályásként vagy ‘hamis kilencesként’ szerepel. Ez a pozíció lehetővé teszi számára, hogy közvetlenül részt vegyen a gólszerzésben, valamint hogy előkészítse és támogassa a támadásokat. Ebben a szezonban Palmer már több gólpasszt adott, emellett kulcsfontosságú gólokat szerzett. Az átigazolása óta az egyik legmegbízhatóbb pontszerzőjévé vált a csapatnak, amely fontos eleme a Chelsea támadó stratégiájának.

Palmer mestere a távoli lövéseknek, könnyen felismeri az üres területekben rejtett lehetőségeket, képes kulcspasszok mellett magas nyomást gyakorolni az ellenfelekre, visszafutni védekezni a labdák megszerzése érdekében. Ezek a képességek járultak hozzá ahhoz, hogy Maresca a legtöbb mérkőzésen a 4-2-3-1-es formációt részesítse előnyben Palmerrel, mint támadó középpályással a felállásában.

Egy másik nagyon fontos, de nem túl észrevehető tulajdonság, amit különösen ebben a szezonban lehet észrevenni a játékosnál; Palmer rendszeresen szerzi meg a labdát. Átlagosan 72%-os deffenzív párharcok megnyerésével Palmer jelentősen hozzájárul a Chelsea sikeres védekezéséhez. Mindemellett, gyakran használja gyorsaságát és magasságát a vonalak közötti passzok elcsípésére és hatékonyan vív 1v1-ben az ellenféllel, amikor párharcokról van szó.

Végszó

A Chelsea jelenleg a Premier League-ben a második helyen áll, mindössze négy ponttal lemaradva a listavezető Liverpoollal szemben, igaz Slot csapata egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. Enzo Maresca, a csapat menedzsere, annak ellenére, hogy csapata jó formában van, továbbra is óvatos a bajnoki cím elhódítását illetően; az olasz szakember szerint a Chelsea még nem tekinthető valódi bajnoki címesélyesnek. A csapat jelenlegi helyzete és a menedzser nyilatkozatai ellenére a Chelsea eddigi teljesítménye alapján továbbra is komoly potenciállal rendelkezik. Maresca taktikai újításai, amelyek magukban foglalják a védelem megerősítését és a támadójáték dinamizálását, kulcsfontosságúak lehetnek a siker elérésében. A jövőkép igencsak pozitív: ha a csapat fenntartja jelenlegi formáját, esélyük lehet arra, hogy meglepetést okozzanak a szezon végére. A következő hetek meghatározóak lesznek, Maresca pedig bizonyára minden lehetőséget megragad, hogy maximalizálja csapata teljesítményét és javítsa az esélyeiket a bajnoki cím megszerzésére.

Források

https://www.sofascore.com/tournament/football/england/premier-league/17#id:61627

https://totalfootballanalysis.com/team-analysis/enzo-maresca-chelsea-202425-tactical-analysis-tactics

https://the-footballanalyst.com/chelsea-enzo-maresca-tactical-analysis/

https://www.google.com/search?q=chelsea+arsenal&rlz=1C1ONGR_huHU1090HU1090&oq=cheksea+a&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCQgBEAAYChiABDIGCAAQRRg5MgkIARAAGAoYgAQyCQgCEAAYChiABDIJCAMQABgKGIAEMgkIBBAuGAoYgAQyCQgFEAAYChiABDIPCAYQLhgKGK8BGMcBGIAEMgkIBxAAGAoYgAQyCQgIEAAYChiABDIJCAkQABgKGIAE0gEIMzk5OGowajeoAgCwAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#sie=m;/g/11y5mgfgw7;2;/m/02_tc;ln;fp;1;;;

https://owen-merda.medium.com/enzo-maresca-and-chelseas-3-2-5-build-up-shape-a-tactical-analysis-1c0329b2d4a0

https://www.nytimes.com/athletic/5899737/2024/11/06/maresca-caicedo-chelsea-tactics

https://www.youtube.com/watch?v=MNmDkEHHvfs&t=1s

https://totalfootballanalysis.com/stats-pack/enzo-maresca-rues-chelseas-inability-to-put-the-tie-to-bed-against-servette

https://bunteto.com/peldamutato-vi-resz-nagelsmann-ujra-befuzte-az-oktatofilmet

https://www.transfermarkt.co.in/palmer/leistungsdaten/spieler/568177/saison/2023#google_vignette

https://transfer-site.co.uk/premier-league/chelsea/enzo-marescas-defensive-revolution-at-chelsea

https://theprideoflondon.com/enzo-maresca-talks-strategy-key-points-from-his-tnt-discussion-01jdqeqmdc85

https://totalfootballanalysis.com/team-analysis/chelsea-202425-enzo-maresca-attacking-tactical-analysis-tactics

https://totalfootballanalysis.com/player-analysis/cole-palmer-202425-scout-report-tactical-analysis-tactics

https://www.bbc.com/sport/football/articles/cy8y55yde37o

https://theprideoflondon.com/posts/enzo-maresca-s-system-to-enhance-reece-james-as-an-inverted-fullback-01hyxp6jcvvc

https://www.nytimes.com/athletic/5627972/2024/07/11/chelsea-maresca-defence-chilwell-cucurella-james

https://www.youtube.com/watch?v=g3OkahCCOAk&t=521s

https://en.wikipedia.org/wiki/Chelsea_F.C.

https://www.sofascore.com/team/football/chelsea/38

https://superlive.id/supersoccer/artikel/player-club-of-the-week/catat-sejarah-baru-kok-cole-palmer-tidak-merasa-puas

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük