Bajnokok LigájaLa Liga

A Barcelona feltámadása – Hansi Flick-féle tiki-taka

Már elmúltak azok az idők, amikor a Barcelona csakis a tiki-taka filozófiával játszott. Messi távozása és a klub nehéz pénzügyi helyzete miatt a csapat nehéz helyzetbe került az elmúlt években. A megannyi edzőváltás után 2021-ben megérkezett Xavi, aki próbálta szívvel-lélekkel visszaterelni szeretett csapatát a helyes irányba. Az elmúlt 3 évben a Barca kétszer is az Európa ligában folytatta a tavaszi kupaszereplését, miután csak a 3. helyet tudták megszerezni a BL csoportjukban. Nemzetközi szinten a Bajnokok Ligájában csak negyeddöntőig jutottak az utóbbi pár évben. A 2022/23-as bajnokság összejött a katalánoknak a kiváló védelemnek (is) köszönhetően, azonban a tavalyi évet ismét trófea nélkül zárták. Xavi végül a szezon végén távozott, ezután pedig az elnökség bejelentette a Hansi Flick érkezését.

Flick 2006-ban lett a Német labdarúgó-válogatott másodedzője. Előtte volt a Hoffenheimnél edző, majd a Red Bull Salzburgnál másodedző, ezután csatlakozott Joachim Löw csapatához. 2019-ben tért vissza a már játékosként megjárt Bayern Münchenhez. Ekkor Niko Kovač stábjában kapott helyett. Miután az edzőt elbocsátották, Flick lett a megbízott vezetőedző. Olyannyira jól sikerült neki a szerepkör, hogy 1 hónap alatt eldőlt a sorsa: hosszú távon terveztek vele a bajoroknál. A legelső, 2019/20-as szezonban a csúcsra juttatta a Bayern Münchent. Minden egyes trófeát megnyertek, szám szerint hatot. Ekkor történt az a híres 8-2-es mérkőzés is. Ezután azonban jöttek a konfliktusok a klubon belül; Flick és Hasan Salihamidžić sportigazgató között rendszeresen feszültségek adódtak, főleg az átigazolások és a játékospolitika kapcsán. Az ismétlődő belső konfliktusok, valamint a változás iránti igénye is hozzájárult ahhoz, hogy inkább a német válogatottban folytassa.

Hansi Flick bíztató kezdést produkált a német válogatottnál: a kinevezését követően az első hét mérkőzését zsinórban megnyerte, ami azt bizonyította, hogy új lendületet hozhat a csapatba. Azonban a 2022-es katari világbajnokságon a válogatott várakozások alatt teljesített, és már a csoportkörben búcsúzni kényszerült. Ez komoly kritikákat váltott ki a szurkolókból és a német sajtóból is, mivel a német válogatott 2018-ban is korai kiesést szenvedett.

A világbajnokságot követően Flick továbbra is igyekezett új játékosokat beépíteni és frissíteni a taktikán, de az eredmények vegyesek voltak. A 2023-as mérkőzéseken több barátságos mérkőzést is elveszítettek (például Japán ellen 4-1-es vereséget szenvedtek), ami a szurkolók elégedetlenségét tovább fokozta. Az Európa-bajnokság előtt, amelyet Németország rendezett 2024-ben, Flicket egyre nagyobb nyomás érte, mivel a csapat teljesítménye nem javult. Végül, 2023 szeptemberében, Flicket menesztették, miután a válogatott 4-1-es vereséget szenvedett Japántól.

Ezt követően ért össze 2024 május végén a két szál: Flick csatlakozott a Barcelonához. A német tréner új szemléletet hozott a katalán klubba azzal, hogy Xavihoz hasonlóan a La Masiából a fiatal tehetségeket a rangidős csapatba emelte. Az anyagi korlátok miatt a Barcelona a nyári átigazolási időszakban csak Dani Olmót engedhette meg magának, miközben az ellenfelei szórták a pénzt, hogy szupersztárokat szerződtessenek – a Real Madrid Kylian Mbappét, az Atlético Madrid pedig Julián Álvarezt szerezte meg.

A német menedzser nem csak az edzéseken, hanem a szokásokon is változtatni akart. Az első elve az volt, hogy több intenzitást építsenek be a játékukba. Ehhez az új konditermi edző, Julio Tous kinevezése kellett. A Blaugrana alakulata több időt tölt az edzőpályán, az edzések után pedig kötelező ott közösen étkezni. Állítólag azt is világossá tette, hogy felejtsék el a játékvezetőknél való panaszkodást a meccsek alatt. Flick azt szeretné, ha csapata önmagára koncentrálna, és nem pazarolná az energiáját arra, hogy a játékvezetőket szidalmazza a nem az ő akaratuk szerint hozott döntések miatt. Korábban a játékosok bármilyen ruházatban érkezhettek a mérkőzésekre, de a szezon elejétől csak klubfelszerelésben tehetik ezt meg. Megannyi kis dolog, ami segít a nagyobb cél elérésében. Nos, akkor lássuk hogyan kezdte Flick csapata a szezont!

A Barcelona az első három mérkőzését egyaránt megnyerte: 2-1-re a Valencia, az Athletic Club és a Rayo Vallecano ellen. A Real Valladolid CF elleni mérkőzésen pedig a Barcelona támadói szárnyaltak: a 7-0-ás győzelemmel ütötték ki az ellenfelet. Folyamatosan nyerték a meccseket, kiemelkedett a Raphinha – Lewandowski – Yamal támadótrió, középpályáról a B-csapatból felhozott Casadó és a visszatérő Pedri, de sérülése előtt Olmo is szórta a gólokat. A védelemben pedig bejött a Cubarsí-Martínez kombó, amitől talán legjobban tartottak a gránátvörös-kék szurkolók. Az viszont továbbra is kérdéses volt, hogy a Flick-féle lescsapda működni fog-e a nagy klubok ellen, vagy sem.

A katalán csapat bebizonyította, hogy a kétkedők tévedtek, amikor 6 nap alatt 3 nagy klubbal – a Sevillával, a Bayern Münchennel és a Real Madriddal – kerültek szembe, akik ellen végül 13 gólt lőttek és csak 2-t kaptak, megmutatva, hogy ismét uralják a futballvilágot. A hét a Sevilla elleni 5-1-es győzelemmel kezdődött, amelyben a Barcelona fiataljai vitték el a show-t a már idősödő Lewandowski mellett. A Sevilla megsemmisítése után a Barcelona bosszút akart állni a Bayernen, akit az elmúlt évtizedben nem tudott legyőzni. Csütörtökön Raphinha mesterhármasának is köszönhetően 4-1-es győzelemmel seperték le a pályáról a bajorokat. A meccsen jómagam is kint voltam, felejthetetlen élmény volt számomra!

A hétvégén sem volt megállás: 4-0-s eredménnyel győzedelmeskedtek az Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid ellen a Bernabeuban. Az első félidőben kiegyenlített volt a párharc, mindkét csapat nagyot küzdött, de aztán a második félidő elején Flick pályára hozta az aduászát, Frenkie de Jongot, hiszen az ő higgadt jelenlétével a Barcelona irányítani tudta a meccset. A katalánok átdolgozták a terveiket, teljesen kihasználták a Madrid gyengeségeit a pályán. Lewandowski nyitotta a gólok sorát Marc Casadó sorfaláttörő passza jóvoltából, majd két perc múlva egy újabb gólt szerzett a lengyel csatár, ám ezúttal egy távoli fejessel duplázta meg az előnyt. Lamine Yamal, a Barcelona 17 éves sztárfiúja a harmadik gólt is megszerezte és Cristiano Ronaldo ‘Calma Calma’ gólörömével ünnepelt, hogy megmutassa a Bernabeunak, hogy itt valami különlegesnek lehetnek tanúi. Raphinha ütötte az utolsó szöget a koporsóba, ezzel kialakítva a 4-0-s végeredményt.

A Barcelona 11 mérkőzésen aratott 10 győzelmével immár 6 pontos előnyét növelte a Laliga tabellájának élén. De milyen tényezők vezettek ahhoz, hogy egy nem éppen fénykorát élő csapatból Flick egy igazi szörnyeteget tudjon kreálni? Ezeket fogjuk most szépen sorban megnézni.


Lestaktika és feltolt védelem – Flick csapdája

Jules Koundé, Iñigo Martínez, Pau Cubarsí és Alejandro Balde – ez a Barcelona hátsó alakzata ebben a szezonban – egy 17 és egy 21 éves és La Masia-növendék, egy baszk származású, már komoly tapasztalattal bíró spanyol középhátvéd és egy francia középhátvéd, akit a Barcelona idén is jobbhátvédként használ. Nem hiszem, hogy sokan gondoltak arra, hogy ez a négyes Európa egyik legjobb hátvédsorát fogja alkotni. Ehhez persze Flick (eddig tökéletesen bevált) taktikája is kellett. A Barcelona ebben a szezonban eddig 77 les-csapdát kényszerített ki, átlagban mérkőzésenként 7-et, a legtöbbet Európában. Ez kétszer annyi, mint a második helyen álló Brighton a szintén kiemelkedőnek számító 35-tel. A Los Blancók szombat este rekordot jelentő 12 alkalommal voltak lesen, Mbappé 8 alkalommal jutott túl a vonalon. A Barca védői nagyon figyelik az ellenfél utolsó passzait, az utolsó másodpercekben pedig okos mozdulatokkal előzik meg az ellenfél támadóit.

A Barca hátsó sora agresszívan a pálya közepén helyezkedett el, előre tolva a középpályát és a támadósort, magas presszinget létrehozva a Real Madrid felépített játékával szemben. A kettős pivot közvetlenül a védelem előtt tartotta pozícióját, lezárva a sorok közötti teret, míg a „10-es” viszonylag közel maradt a mélyebb középpályás duóhoz, fedezve a köztük és a nyomuló csatárok/szélsők közötti teret.

A Madrid terve lényegében az volt, hogy inkább a Barca presszingje fölött, mint azon keresztül játsszanak – ez egy jó terv, ha működik, de nem igazán sikerült a passzokat megfelelően időzíteni a kiugratásokkor. Ez az ábra ezt a példát mutatja be: Jude Bellingham megpróbálja kihasználni a Barca védelmi vonala mögötti területet egy középpályáról indított futással. A Barcelona védelmi vonala szilárdan tartotta magát, magasan helyezkedett, bízott az összhangban, és sikeresen lesre állította az angol játékost.

Az alábbi ábra pedig egy példát mutat a sok közül azokból a pillanatokból, ahogyan Mbappé lesre fut. A mérkőzés során megannyiszor láthattuk, hogy a Barcelona védelmi vonalának bátorsága révén Mbappé lesre került. A védők tökéletes vonalban álltak egymással, ezáltal biztosították, hogy a francia támadó (szabályosan) ne érje el a célba juttatott passzt.

Barcelona jól begyakorolt védekezési rendszere, valamint a Real Madrid támadásainak rossz időzítése és összhangjának hiánya számos támadás végét jelentette a szombati mérkőzésen – Flick és csapata mesteri szinten alkalmazta a lestaktikát, hogy hatékonyan megállítsák az ellenfél támadásait.

Ugyan ez a védelmi stílus jelent meg a Bayern München elleni mérkőzésen is; feltolt védelem, lestatika. Barcelona ezen a meccsen labda nélkül elsősorban középpályás presszingre támaszkodott, és igyekezett elkerülni, hogy visszaszoruljanak saját térfelükre azzal, hogy a védelmi vonalukat folyamatosan magasan tartották. Ennek célja az volt, hogy a sorok közötti terület minél szűkebb maradjon. Ez azonban jelentős területet hagyott a védelem mögött. Ennek kivédésére Hansi Flick kockázatos taktikát alkalmazott: agresszív lestaktikával próbálták megakadályozni, hogy a Bayern kihasználja ezeket a helyzeteket.

A védők és a két védekező középpályás rendkívül magasan helyezkedett, akár 2 méterre a labdát birtokló ellenféltől. A középpályás presszing során Barcelona egy 4-2-es láncban védekezett Flick felállásában. Cubarsíék folyamatosan nyomultak felfele, míg a két védekező középpályás közvetlenül Barcelona utolsó vonala előtt helyezkedett el, olykor mélyebbre visszahúzódva, ami néha öt- vagy hatfős védekező vonalat eredményezett.

A négy védő és a két védekező középpályás rendkívül magasan helyezkedett, akár 2 méterre a labdát birtokló ellenféltől. A középpályás presszing során Barcelona egy 4-2-es láncban védekezett Flick felállásában. A hátsó négyes folyamatosan nyomult felfele, míg a két védekező középpályás közvetlenül Barcelona utolsó vonala előtt helyezkedett el, olykor mélyebbre visszahúzódva, ami néha öt- vagy hatfős védekező vonalat eredményezett.

De nem csak a védők munkája kimagasló; a támadók védekezése is mutatós. Lamine Yamal nevéhez fűződik a legtöbb szerelés a támadóharmadban a La Ligában ebben a szezonban. Lewandowski és Raphinha is előszeretettel helyez nyomást az ellenfél játékosaira, emiatt az ellenfélnek olyan kényszermegoldásokhoz kell nyúlnia az adott pillanatban, amely számukra nem a legalkalmasabb.


A Barcelona intenzív presszingje

Maradjunk a Bayern München elleni meccsnél. Az 1-1-es egyenlítés után Barcelona ismét jobban kontrollálta a mérkőzést. Mivel a Bayern már nem alkalmazta olyan agresszíven az emberorientált presszinget, és türelmesebben játszott, a Barcelona magabiztosabb lett a hátulról történő építkezésben. Pedri és Lamine Yamal technikai képességeinek köszönhetően gyakrabban tudtak kiszabadulni a nyomás alól, és hosszabb labdabirtoklási periódusokat tudtak kialakítani.

Pedri a bal oldali félterületben helyezkedett el, hogy Guerreiro-ra presszingeljen, míg Casadó a jobb oldali félterületben Kane-re összpontosított, amikor az angol csatár visszalépett a támadásépítés érdekében. Így Barcelona egy hibrid megközelítéssel támadó presszingre váltott, amely az emberfogást és a területvédekezést kombinálta, lehetővé téve számukra, hogy folyamatosan nyomást gyakoroljanak a labdás játékosra.

Barcelona ezzel a taktikával egy oldalra terelte a Bayernt, általában oda, ahol a labda tartózkodott, annak érdekében maximalizálják a labdás játékosra gyakorolt nyomást. Így már nem kellett a kockázatos lestaktikára hagyatkozniuk a későbbiekben.

A támadóbb stílusú csapatok ellen többször előfordult ez a szezonban, ha éppen az ellenfélnél volt a labda. Azonban egy olyan csapatnál, mint a Barcelona fontos kiemelni, hogy inkább a labdás játékra hagyatkoznak. ,,Ha nálunk van a labda, az ellenfél nem tud gólt szerzeni. De ha az ellenfél jobb, védekeznünk kell.” – mondta ezt anno Pep Guardiola.

Volt néhány olyan bajnoki mérkőzés, amikor megmutatkozott ennek a magas presszingnek az előnye. Ezekből mutatok be néhány példát.

A legfőbb újítás az, hogy Flick az új rendszerben részben tehermentesíti Lewandowskit a presszingben, gyakran arra kérve őt, hogy húzódjon vissza, és zárja le a passzsávot az ellenfél legmélyebben helyezkedő középpályása felé, miközben a fiatalabb szélsők, Raphinha és Yamal, elölről gyakorolnak nyomást.

Ez a megközelítés bizonyos lehetőségeket hagy az ellenfélnek — a legnyilvánvalóbbak a keresztlabdák a szélső védők felé, akiket Barcelona szélsői éppen elhagytak. Azonban a közös erőfeszítés a rések lezárására jól látható, Koundé és Balde készen állnak fellépni, ha a labda az ő oldalukon törne át.

Flick hajlandó volt meccsről meccsre alkalmazkodni az ellenfelekhez. Itt például a Girona szélső védőinek beljebb húzódási szokása problémát jelentett, különösen, ha sikerült a tehetséges Gutiérrezt középen játékba hozniuk.

Azonban mivel Gutiérrez mozgása belülre terelte a játékot, Girona elveszítette a lehetőséget, hogy a bal oldalra íveljék a labdát, ami Barcelonának kedvezett. Flick felismerte ezt, és Barcelona presszingje úgy alakult, hogy újra és újra arra kényszerítse az ellenfelet, hogy ezen az oldalon támadjon az ellenfél.

Barcelona Raphinhát a pálya másik oldalán tartotta, hogy lezárja az alternatív útvonalat, miközben Lewandowskit is arra kérte, hogy lépjen fel, és ívelt futásával terelje a labdát balra.

Az alábbi képen, amikor Blind megkapja a labdát – aki amúgy az egyik leglabdabiztosabb játékos a ligában – Yamal már magasan presszingel és fedezi az oldalvonal menti passzlehetőségeket, miközben Olmo követi őt, hogy lezárja a középen lévő opciót. Lewandowski pozíciója két kapu előtti passzt is blokkol, Koundé pedig szorosan figyel Gutiérrezre, hogy az esetleges passzt azonnal le tudja reagálni.

Blind végül sikeresen megfordul és tisztázza a labdát az oldalvonal felé miközben komoly nyomás alatt nehezedik rá Yamal miatt. Ekkor viszont Cubarsí gyorsan belép abba az üres területbe, amit Koundé elhagyott, elkapva a passzt, és hibára kényszerítve Danjúmát.

Az ilyen magasan történő emberfogásnál muszáj, hogy az egész csapat kövesse az ellenfél mozgását. Az viszont biztos, hogy a játékosok készen állnak az ilyen típusú a fizikai kihívásra, különösen a jobb oldalon.


Robert Lewandowski – Flick csillaga

Flick érkezésével Lewandowski újra élete formájában játszik, 11 bajnoki alatt már 14 gólnál jár, a BL-ben pedig 3-szor talált be. A Barcelona támadásépítésében a lengyel csatár szerepe kulcsfontosságú. Már Xavi alatt is láthattuk, hogy Lewandowski megannyi alkalommal lép vissza a középpálya felé, hogy labdát kapjon társaitól, vagy esetleg az ellenfél védő közül eltereljen egyet, ezzel területet üres területet hagyva maga mögött, amit Raphinha és Yamal a kiemelkedő sebességének köszönhetően ki tud használni.

Ez az ábra Lewandowski labdaérintéseit mutatja a Real Madrid elleni mérkőzésről. Az térkép alapján látható, hogy Lewandowski nagy területet járt be a pályán, időnként visszalépett a védelmi vonaltól; ez a játékának egyik jelentős eleme volt, amely folyamatosan segítette csapatát a helyzetek kialakításában.

Ez az ábra pedig egy tökéletes példát mutat be arra, hogyan alakított ki Lewandowski helyzetet. Itt látható, hogy Barcelona egy hosszú labdával találta meg Lewandowskit hátulról, miután a lengyel csatár visszalépett a madridi védelmi vonaltól egy üres területre a védelem és a középpálya közé. Lewandowski lenyűgözően, első érintésből továbbította a labdát az általa megnyitott területre, miután magával húzta a középhátvédet. Így helyzetet teremtett Lamine Yamal számára, aki jobbszélről érkezett, és lehetőséget kapott a gólszerzésre, ám Andriy Lunin védett.

A harmadik gól előtt a Barcelona ismét hosszú labdával célozta meg Lewandowskit. A jobb felső képen látható, ahogy a csatár felkészült, háttal állva a védőnek, hogy továbbítsa a labdát a mögötte érkező Raphinhának. A támadás folytatásában Raphinha előrevitte a labdát, majd passzolt Yamalnak, aki a léc alá lőtt, így háromgólos előnyt szerzett a katalánoknak. Ez nagyszerű példa arra, hogyan tudta Barcelona váltogatni a támadás módját és közvetlen támadásokat indítani Lewandowski intelligens középcsatár-képességeinek köszönhetően.

A pazar helyzetkihasználása, intelligens mozgása és összjátékban való jártassága kulcsszerepet játszik a csapat támadásaiban. De Lewandowski nem csupán a gólszerzésével tűnik ki: példát mutat a fiatalabb játékosoknak, bebizonyítva, hogy a kemény munka és a fegyelem meghosszabbíthatja egy játékos pályafutását a legmagasabb szinten is.


Támadásépítés

A támadásépítésnél a leggyakoribb felállás során Alejandro Balde a bal oldalon előretör, míg a jobb oldali szélső védő, Jules Koundé beljebb húzódik, így háromfős védelmi vonalat alakít ki. Közvetlenül előttük egyetlen középpályás fogadja a labdát – ez korábban a 17 éves Marc Bernal volt, egészen legutóbbi keresztszalag-szakadásig; azóta a 21 éves Marc Casadó szerepel ezen a poszton –, aki az ellenfél első presszingvonalát megkerülve biztosít opciót a középen történő előrehaladásra. Itt kiemelném, hogy az efféle építkezést kisebb csapatoknál alkalmazzák, mivel nagy benne a kockázat, hogy labdavesztésnél az ellenfél egy kontratámadással veszélyhelyzetet tud kialakítani.

Előrébb, Balde és Lamine Yamal szélességben helyezkedik, hogy megnyissák a passzsávokat az ellenfelek között, és akár négy játékos is helyezkedhet a vonalak között, akik folyamatosan rotálnak, hogy nehezítsék a védők számára a követésüket.

Ebben a felállásban a 17 éves középhátvéd, Pau Cubarsí teljesítménye figyelemre méltó, vonaláttörő passzai remekül érvényesülhetnek.

Az alábbi képen az Athletic Bilbao elleni mérkőzésen láthatjuk, ahogy az ellenfél feljebb tolódik, Cubarsí lehetőségei pedig gyorsan szűkülnek, a presszing mintha oldal- vagy hátrapasszra kényszerítené. Ehelyett a semmiből megtalálja az üres területre bemozgó Raphinhát, aki elegendő időt kap arra, hogy szembe forduljon és rátámadjon a védelemre.

Cubarsí képes különféle passzokkal kiszabadulni a nyomás alól, emiatt az ellenfelek kétszer is meggondolják, hogy magasan presszingeljenek-e, nehogy rések nyíljanak mögöttük. Ezáltal a Barcelona könnyebben előretörhet és átveheti a játék irányítását.

A fiatal középhátvéd társa, Martínez, szintén egyre inkább kiteljesedik a labdát jól kezelő, támadásépítésben aktív szerepkörben. Jelenleg ő rendelkezik a legtöbb sikeres passzal, meccsenként átlagosan 79-cel, 92%-os sikerrel, valamint a második legtöbb progresszív passzal a La Ligában ebben a szezonban.

Barcelona két nyolcasának – különösen Raphinhának és Olmónak – mozgása folyamatosan kínál passzlehetőséget a védőknek. Ezen a szeptemberben készült ábrán is látható, hogy Raphinha a támadóharmad egész területén helyezkedett, hogy a labdát megszerezze a bal és jobb oldali félterületekben egyaránt. Ezzel szemben Olmo térérzéke lehetővé teszi számára, hogy mélyebb, középső pozíciókban is szívesen veszi át a labdát, ugyanakkor a védelmi vonal mögé is képes gyorsan beindulni.

Raphinha jó példát mutat arra, hogyan profitált leginkább a Barca Xaviról Flickre történt edzőváltásából. Az játéka, amelyet labda nélküli futásaival okoz, remekül tükrözi azt, ahogyan az edző szeretné, hogy Barcelona játsszon.

Ezek a mozgások gyakran helyet teremtenek mások számára a pálya közepén, ahogy az ábrán látható Valladolid elleni példában is. Ezúttal Koundé és Balde is feljebb helyezkedik, míg Casadó mélyebbre húzódik, hogy átvegye a labdát – egy példa arra, hogyan tudja Barcelona menet közben alakítani a formációját, hogy még több játékos helyezkedjen a vonalak között.

Raphinha leshatár mögé irányuló futása, bár nem kapja meg a labdát, megnyitja a helyet a korábban zsúfolt pályarészen.

Az ilyen mozgások miatt Robert Lewandowski – aki a múlt szezonban gyakran elszigetelten helyezkedett el a támadósorban – sokkal szorosabb kapcsolódást teremt a csapat többi tagjával, amivel a 36 éves csatár jobban beépül a támadásokba.

A lenti képeken pedig szintén az imént említett koncepció rajzolódik ki; ezúttal Cubarsí egy ívelt labdával találja meg Raphinhát a védelmi vonal mögött. Az helycserék fontossága ismét megmutatkozik, ahogy Lewandowski a frissen felszabadult területre mutat, amelyet éppen elhagyott, a brazil szélső ezt kihasználva pedig be is talált az ellenfél kapujába.

Azonban ne feledkezzünk meg Yamalról sem. A 17 éves játékos rendelkezik a legtöbb érintéssel a támadóharmadban a La Liga idei szezonjában. Amikor a jobb szélről befelé sodródhat, könnyedén képes helyzeteket kialakítani. Mivel az ellenfeleknek a középpályán zajló rengeteg mozgást kell követniük, Yamal gyakran talál magának időt és teret a szélen.


A kirakós hiányzó darabja

Azon gondolkoztam, hogy kik azok a játékosok, akiket kiemelnék, mint fő komponens, de arra jutottam, hogy ebben a Barcelonában mindenkinek megvan a maga kis szerepe, amivel hozzá tud tenni a játékhoz. A kapustól kezdve a csatárig.

Két labdarúgót viszont mégis megemlítenék; az előszezonban, illetve a szezon elején 3 mérkőzésen lépett pályára a 17 éves Marc Bernal. A Barcelona ekkor egy olyan időszakban volt, hogy alig volt védekező középpályás feladatok elvégzésére alkalmas játékosa. Azonban Bernal olyan magabiztossággal, olyan pontosan és labdabiztossággal játszott, hogy ezt a sérüléshullám okozta hiányt észre sem lehetett venni. Nagyon sajnáltam, amikor a Rayo elleni meccs utolsó perceiben súlyos sérülést szenvedett, remek szezonja lehetett volna, de remélem, jövőre ugyanekkora elánnal tér majd vissza.

A másik játékos Frenkie De Jong személye. Nehéz róla objektíven beszélnem, mert ő az egyik kedvenc játékosom a modern labdarúgásban. A Bayern München, illetve a Real Madrid elleni visszatérésekor egy olyan De Jongra emlékeztetett, akit még az Ajaxban láthattunk. Ronald Koeman és Xavi rendszerében nem érezte kellően jól magát, ez meglátszódott a játékában is, mivel ritkán hozott kitűnő teljesítményt. Az átlagos középpályás szintet hozta, azonban De Jong sokkal több mint egy átlagos középpályás. A holland kiemelkedő labdabirtoklásban: képes megvédeni a labdát nyomás alatt, megtartani és előre vinni a játékot. Kényelmesen játszik egyérintésből, de hosszabb ideig is képes birtokolni a labdát, ha a helyzet megkívánja. De Jong hatékony a pálya minden harmadában. Az építkezési fázisban fontos szerepet játszik abban, hogy csapata hátulról tudjon kijátszani. A középső harmadban felelősséget vállal a kreatív fázisban. A támadóharmadban pedig örömmel lép fel és csatlakozik a befejezési fázishoz. Mindhárom szakaszban aktívan igyekszik részt venni a játékban és megszerezni a labdát.

Amikor De Jong az Ajaxban játszott akkor többnyire kettős pivot részeként szerepelt Lasse Schöne mellett. Ekkor volt szabadsága mélyebb pozíciókból támadni és a passzaival, valamint határozott, ambiciózus cselezéseivel képes volt áttörést biztosítani.

Ebben a szerepkörben, amikor mélyebb középpályás pozícióban játszik, felsejlik a Real Madrid legendás játékosa, Luka Modric, valamint a volt Barcelona-csapattárs, Sergio Busquets jellegzetes rejtett passzainak stílusa. Képessége a védelmi vonalak áttörésére lehetővé teszi, hogy csapattársai gyorsan haladjanak előre a pálya harmadaiban. Különleges készsége a passzok időzítése; képes bevonni az ellenfelet, majd a keletkező résen keresztül gyorsan továbbítani a labdát. Ezt pedig Flick óriási örömmel alkalmazta a Madrid elleni mérkőzésen, ahol De Jong behozatala megváltoztatta a katalánok játékát. Reméljük De Jong a következő években a Barcelona egyik kulcsembere lesz a célok elérésében.


És a sérültek?

De Jong, Dani Olmo, Fermín López visszatérése mindenképp segít abban, hogy a Barcelona több rotációt tudjon alkalmazni. Gavi közel 1 év után lépett pályára a térdszalag-szakadása után. Christensen, Ferran Torres és Araújo visszatérése is a közelben van, ha minden jól megy decemberben már ők is játszani fognak. Egy biztos: ebbe a kezdőbe nagyon nehéz lesz a visszatérőknek beverekedni magukat. Ter Stegen és Marc Bernal jóeséllyel már nem lép pályára az idei szezonban. A német kapust Wojciech Szczęsnyvel próbálja pótolni a Barcelona, de jelenleg Iñaki Peña is helytáll a kapuban.


Végszó

Végezetül, a Barcelona játéka Flick irányítása alatt új szintre emelkedett, ahol az egyéni tehetségek és a csapatszintű összhang tökéletes egyensúlyban találkoznak. Az edző taktikai újításai és a középpályán végzett kemény munka mind hozzájárulnak a támadósor hatékonyságához, megteremtve a lehetőséget, hogy minden mérkőzésen látványos gólokat és játékhelyzeteket alakítsanak ki akár olyan csapatok ellen, mint a Bayern München vagy a Real Madrid. A csapat mozgásának szabadsága és a védekezésben is megmutatkozó fegyelmezettség mind azt az ambíciót tükrözi, amely a katalánokat újra a legmagasabb szintre juttathatja. Ahogy a Barcelona egyre inkább visszanyeri korábbi egykori dicsőségét, minden gól és győzelem azt sugallja, hogy Flick víziója pontosan az a lendület, amelyre a klubnak szüksége van a jövő sikereihez.

Források

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük