Premier League

Ki Rúben Amorim? A taktika és a játékstílus, amit a Manchester United várhat az új menedzsertől

Rúben Amorim portugál labdarúgóedző és korábbi válogatott középpályás. Játékosként a Belenenses és a Benfica csapataiban szerepelt, utóbbival három portugál bajnoki címet, egy Portugál Kupát, öt Ligakupát és egy Szuperkupát nyert. A portugál válogatottban 14 alkalommal lépett pályára, ezalatt pedig részt vett két világbajnokságon.

Edzői karrierjét 2018-ban kezdte a Casa Pia csapatánál, majd a Braga B és az első csapat vezetőedzője lett. 2020 márciusában a Sporting CP vezetőedzőjévé nevezték ki, ahol jelentős sikereket ért el:

  • 2020–2021-es szezon: 19 év után először vezette bajnoki címre a Sportingot, és megnyerte a Ligakupát is.
  • 2021–2022-es szezon: újabb Ligakupa-győzelmet aratott.
  • 2023–2024-es szezon: ismét bajnoki címet szerzett a csapattal.

Ma a Manchester United bejelentette, hogy Rúben Amorim lesz a klub új vezetőedzője, aki november 11-én kezdi meg munkáját. Amorimot a modern futball egyik legígéretesebb fiatal edzőjeként tartják számon, kiválóan dolgozik együtt fiatal játékosokkal, taktikai felkészültsége is kiemelkedő. A Manchester United vezetősége 12 millió eurót fizetett a Sportingnak Amorim szerződésének felbontásáért. Amorim kinevezésétől a klub azt reméli, hogy új lendületet hoz a csapat számára, és visszavezeti a Manchester Unitedet a sikerek útjára.

Amorim nagy hangsúlyt fektet a fiatal tehetségek támogatására, ahogyan azt a Sportingnál is tette. Olyan játékosok kaptak lehetőséget tőle, mint Matheus Nunes, Pedro Porro és Nuno Mendes, akik azóta Európa vezető klubjaihoz igazoltak.

Mit adhat Amorim a Manchester Unitednek?

Egyik első változtatásként, amit Amorim szinte biztosan végrehajt majd, hogy a Manchester Unitedet egy háromvédős rendszer felé irányítja, amit edzői pályafutása során gyakran alkalmazott.

Bár alapvetően a 3-4-2-1 vagy a 3-4-3 formációhoz ragaszkodik, a portugál edző híres taktikai rugalmasságáról, gyakran igazítja csapatát az adott ellenfélhez.

Ugyanakkor szereti, ha együttese magasan védekezik és irányítja a labdát. A három hátvédből a szélsők távolabb helyezkednek, így a négyfős középpálya szélsői feljebb tolódhatnak az ellenfél térfelének utolsó harmadába. Ez a felállás lehetővé teszi, hogy támadáskor legalább öt játékos csatlakozzon a támadásokhoz, gyakran létszámfölényt kialakítva az ellenféllel szemben.

Emellett a támadóhármas szélsői gyakran befelé mozognak a félterületek irányába, így biztosítva, hogy amikor a Sporting az ellenfél térfelén helyezkedik, a pálya teljes szélességét kihasználják. A szélső támadók kulcsszerepet töltenek be a Sporting támadásépítéseiben is, mivel gyakran biztosítanak passzopciókat a középpálya hátsó, kettős tengelyének, amint azt a felső ábra is szemlélteti.

A lisszaboni együttes négyzetalakzatú középpályát alkalmaz, amely hatékonyan sűríti a pálya középső területeit. Ez a túlzsúfoltság lehetőséget ad a Sporting számára, hogy jobban uralja a labdabirtoklást, hiszen a passzlehetőségek rövidebb távolságokat fednek le, így a labdát gyors passzokkal könnyebben meg tudják tartani. Az ilyen szintű kontroll révén a Sporting kiemelkedő erővé vált a portugál első osztályban.

Ez a felállás kiemelte Viktor Gyökeres teljesítményét is, aki már 12 gólt szerzett 9 bajnoki mérkőzésen ebben a szezonban. A korábbi Coventry csatár Sporting vezéralakjává vált, az Amorim-csapat nyílt játékból szerzett góljainak 27%-át jegyezte. Gyökeres fizikálisan is erős jelenlétet biztosít elöl, gyakran mutatja meg erejét az ellenfél középső védőivel folytatott párharcokban. Miután túljut a védőkön, magas termete ellenére gyors és erőteljesen képes felgyorsítani a játékot.

Amorim csapata a labdával különféle módokon képes haladni a pálya harmadain keresztül, legyen szó aprólékos, rövid passzokról vagy a szélső védőket célzó, hosszabb labdákról, amelyek széthúzzák a játékot.

Bár a csapat „Circulate” mutatója (60 a 99-ből) nem tűnik egyértelműen labdabirtokláson alapuló játéknak Európa legjobb ligáihoz viszonyítva, ez a Sporting változatos játékfelfogását tükrözi. Ugyanannyira hajlamosak a gyors előrehaladásra a félterületeken keresztül, mint a labda folyamatos forgatására.

Ez megmagyarázza a Sporting „Patient Attack” értékét is. A 60-as érték itt azt sugallhatná, hogy támadásban néha bizonytalanok, de valójában éppen a játék gyorsítására és lassítására való képességük jelent nagy előnyt.

Például a tavalyi szezonban a Primeira Ligában egyetlen csapat sem ért el több felépített támadást (nyílt játékból 10 vagy több passzból álló akció, amely lövéssel vagy tizenhatoson belüli érintéssel végződik), mint a Sporting 126 ilyen akcióval. Másrészt szintén ők regisztrálták a legtöbb direkt támadást a maguk 74 támadásával.

Labda nélkül Amorim csapata az előző szezonban a kontinens egyik legjobb védelmét mutatta be (98-as „Chance Prevention” érték 99-ből). Csak az Arsenal és a Feyenoord engedett kevesebb, tizenegyes nélküli várható gólt (xG) ellenük – a Sporting mindössze 0,78 xG-t engedett 90 percenként.

Ez főként az 5-2-3 vagy 5-4-1-es kompakt védekező alakzatnak köszönhető, amely arra kényszeríti az ellenfeleket, hogy inkább a védelmi szerkezetük körül játsszanak, és csak ritkán tudjanak átjutni rajta.

Amorim csapatként arra kérte játékosait, hogy magasan védekezzenek („Intensity”, 95 a 99-ből), és szűkítsék a játékteret azáltal, hogy gyakran felhozzák a középső védőket a felezővonalig („High line”, 83 a 99-ből).

Végszó

Bár a Primeira Liga csapatai közti egyenlőtlenséget is figyelembe kell venni, egy olyan csapat, amely statisztikailag az egyik legjobb támadó- és védekező mutatókkal rendelkezik Európa hét legerősebb bajnokságában, bizonyítja, hogy az edző valóban pozitív hatással volt.

Amorim egy karizmatikus vezető, aki híres a fiatal tehetségek bevetéséről, az egyéni teljesítmények fejlesztéséről és a címek megnyeréséről – nem csoda, hogy a Manchester United őt választotta.

Források

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük