A 2024/25-ös szezon legjobbjai
A 2024/25-ös szezon minden fronton hozta, sőt, talán túl is teljesítette az elvárásokat. A klubfutball csúcspontjai és mélypontjai drámai pillanatokat szállítottak hétről hétre – meglepetéscsapatok robbantak be, legendák búcsúztak, új sztárok emelkedtek fel. A Bajnokok Ligájában történelmi párharcok, a bajnokságokban szoros versenyfutások és látványos gólzáporok tették emlékezetessé ezt az évet.
Több játékos is csúcsformában teljesített, kulcsemberekké válva klubjuk és hazájuk válogatottjának sikertörténetében. Voltak, akik stabilan magas szinten teljesítettek, mások döntő meccseken villantottak megállíthatatlan formát, és akadtak olyanok is, akik fiatal koruk ellenére már most a világ élvonalába tartoznak.
Ebben az összeállításban tíz olyan játékost gyűjtöttünk össze, akik véleményünk szerint a 2024/25-ös szezon legjobbjai voltak. Nemcsak számokkal, hanem kulcspillanatokkal, trófeákkal és meghatározó játékkal bizonyították, hogy helyük van az elitben.
Fontos megjegyezni, hogy a felsorolás nem jelent rangsort: nem a teljesítmények közti sorrendiségre, hanem a szezon során mutatott kiemelkedő egyéni produkciókra szeretnénk helyezni a hangsúlyt. Kezdjünk a spanyol bajnoksággal, vágjunk is bele!
Raphinha (28) – Barcelona – Balszélső
Értékelés:
Raphinha a szezon egyik legnagyobb meglepetése és egyben legnagyobb sztárja is lett. A brazil szélső nemcsak kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott egész idényben, de a legfontosabb meccseken is kiemelkedőt alkotott. Klasszikus rangadókon és a Bajnokok Ligájában is kulcsszereplő volt, több alkalommal egyedül döntötte el a meccseket.
Az idényt megelőző nyáron még az is kérdéses volt, hogy egyáltalán marad-e Barcelonában, hiszen sokáig Nico Williams érkezése tűnt valószínűnek. Végül Hansi Flick maradásra bírta, és új szerepet szánt neki: egy szabadabb pozíciót, amelyben maximálisan érvényesülhetett. A bizalom eredménye lenyűgöző lett: Raphinha nemcsak a Bajnokok Ligája gólkirálya lett, hanem ő adta a legtöbb gólpasszt is a sorozatban.

A Real Madrid elleni öt találkozón ötször talált be, a Bayern München ellen triplázott, míg a Benficának három meccsen öt gólt vágott – ezek mind-mind döntő fontosságú meccsek voltak. A szezon során a csapatkapitányi karszalagot is gyakran viselhette, főként a sérüléshullám miatt, ami plusz felelősséggel és motivációval ruházta fel. Ráadásul teljesítménye nemcsak klubszinten, hanem válogatott szinten is felfelé ívelt – mára egyértelműen a brazil nemzeti csapat egyik alappillére lett.
Kétségtelenül élete szezonját produkálta, és ezzel nemcsak a Barcelona kulcsfigurájává, hanem az egész futballévad egyik meghatározó játékosává vált. A brazil bizakodva várhatja a szeptember 22-i Aranylabda-gálát.
Szezonstatisztika:
63 mérkőzés – 38 gól – 26 gólpassz
- LaLiga: 18 gól + 11 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 13 gól + 9 gólpassz
- Spanyol Kupa: 1 gól + 4 gólpassz
- Spanyol Szuperkupa: 2 gól + 1 gólpassz
- VB-selejtezők (Dél-Amerika): 4 gól + 1 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Barcelona – Bayern München 4-1 (BL, 2024. 10. 23.) – 3 gól
Real Madrid – Barcelona 2-5 (Szuperkupa döntő, 2025. 01. 12.) – 2 gól + 1 gólpassz
Barcelona – Real Madrid 4-3 (LaLiga, 2025. 05. 11.) – 2 gól
Megnyert címek:
LaLiga, Spanyol Kupa, Spanyol Szuperkupa
Egyéni díjak:
Bajnokok Ligája – Gólkirály & Legtöbb gólpassz
LaLiga – Legjobb játékos
Pedri (22) – Barcelona – Középpályás
Értékelés:
Pedri újra bebizonyította, hogy nemcsak a Barcelona, hanem a futball egyik legnagyszerűbb középpályása. A Kanári-szigetekről származó játékos a szezon elejétől fogva kulcsfigura volt Hansi Flick rendszerében.
Pedri tipikusan az a játékos, aki nem a góljaival vagy gólpasszaival hívja fel magára a figyelmet, hanem azzal a kreativitással, játékintelligenciával és technikai finomsággal, ahogyan irányítja a játékot. Amikor ő nincs a pályán, a csapatból szinte eltűnik a kreativitás. Tökéletes példa erre a vasárnapi Nemzetek Ligája-döntő, ahol lecserélése után Spanyolország látványosan visszaesett támadásépítésben, és alig tudott veszélyes akciókat kialakítani Portugália ellen. Ugyanez igaz a Barcelonára is, ahol jelenléte a pálya közepén kulcsfontosságú.
A válogatottban inkább támadó középpályásként szerepel, míg a Barcelonában Flick 4-2-3-1-es rendszerében a jobb oldali védekező középpályás pozíciójában játszik – gyakorlatilag egy mélyebben mozgó irányítóként. Ebben a szerepben kiválóan osztogat, diktálja a játék tempóját, és sokkal magabiztosabbá teszi a katalánok labdabirtoklását.
Ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni, az a védőmunkája: rengeteg labdát szerez az ellenfél térfelén, és ebben a mutatóban a Barcelona egyik leghatékonyabb játékosává vált. Az Iniesta-féle játékstílus, amelyet ő képvisel, nemcsak nosztalgiát ébreszt az emberben, hanem mellette még bizonyítja is, hogy a modern futballban is helye van az ilyen típusú, elegáns középpályásoknak.

A három hazai trófea elhódításában megkerülhetetlen szerepe volt, Flick pedig végig alapemberként számított rá a középpálya szívében.
Szezonstatisztika:
69 mérkőzés – 7 gól – 10 gólpassz
- LaLiga: 4 gól + 5 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 2 gólpassz
- Spanyol Kupa: 2 gól + 1 gólpassz
- Nemzetek Ligája: 1 gól + 2 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Barcelona – Sevilla 5-1 (LaLiga, 2024. 10. 20.) – 1 gól
Barcelona – Atlético Madrid 1-2 (LaLiga, 2024. 12. 21.) – 1 gól
Benfica – Barcelona 4-5 (BL, 2025. 01. 21.) – 1 gólpassz
Megnyert címek:
LaLiga, Spanyol Kupa, Spanyol Szuperkupa
Kylian Mbappé (26) – Real Madrid – Csatár
Értékelés:
Kylian Mbappé első madridi szezonja körül óriási volt a felhajtás, és az elvárásoknak nemcsak, hogy megfelelt, hanem helyenként túl is szárnyalta azokat. A francia támadó látszólag gyorsan beilleszkedett a Real Madrid játékába, és már az idény legelső tétmérkőzésén, az UEFA Szuperkupa-döntőben betalált az Atalanta ellen, ezzel is jelezve, hogy nem véletlenül érkezett a spanyol fővárosba. A trófea elhódítása egyértelműen jól indította a madridi korszakot – de a szezon első fele összességében mégsem alakult zökkenőmentesen.
A Real Madrid játéka sokszor akadozott, és Mbappé is kereste önmagát, majd egy sorsfordító pillanat – egy kihagyott tizenegyes Bilbao ellen, 2024 decemberében – mintha mindent megváltoztatott volna. Attól kezdve a franciát mintha kicserélték volna: 2025-ben már 31 gólnál jár minden sorozatot figyelembe véve, és újra azt a domináns gólszerző formát hozza, amiért világszerte szeretik.

Mbappé három mesterhármast is produkált a szezonban: három gólt vágott a Manchester Citynek a Bajnokok Ligája kieséses szakaszában, és ugyanennyit a szezon végi Clásicón a Barcelona ellen – még ha ez utóbbi végül vereséggel is zárult, ami a bajnoki címbe került a madridiaknak. Mégis, Mbappé teljesítménye önmagáért beszél: ő az a típusú játékos, aki akkor is képes meccseket eldönteni, ha a csapat épp nem dominál – gyorsasága, beindulásai és hidegvérű befejezései mindig fenyegetést jelentenek az ellenfél kapujára.
A szezon végére két trófeával zárt: az UEFA Szuperkupával és a FIFA Interkontinentális Kupával. Ezekkel ugyan nem a legnagyobb címeket szerezte meg, de így is történelmet írt, hiszen soha senki nem szerzett ennyi gólt a Real Madridban az első szezonjában, mint ő. Az Aranycipő elhódításával pedig egy újabb egyéni elismerést tett a vitrinjébe, ami csak megerősíti: új korszak kezdődött a Bernabéuban, és annak középpontjában Kylian Mbappé áll. A kérdés már csak az, hogy Xabi Alonso milyen szerepet szán neki jövőre.
Szezonstatisztika:
62 mérkőzés – 45 gól – 7 gólpassz
- LaLiga: 31 gól + 3 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 7 gól + 1 gólpassz
- Spanyol Kupa: 2 gól
- Spanyol Szuperkupa: 1 gól
- UEFA Szuperkupa: 1 gól
- FIFA Interkontinentális Kupa: 1 gól + 1 gólpassz
- Nemzetek Ligája: 2 gól + 2 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Real Valladolid – Real Madrid 0-3 (LaLiga, 2025. 01. 25.) – 3 gól
Real Madrid – Manchester City 3-1 (BL playoff, 2025. 02. 19.) – 3 gól
Barcelona – Real Madrid 4-3 (LaLiga, 2025. 05. 11.) – 3 gól
Megnyert címek:
UEFA Szuperkupa, FIFA Interkontinentális Kupa
Egyéni díjak:
Aranycipő
LaLiga – Gólkirály
Lamine Yamal (17) – Barcelona – Jobbszélső
Értékelés:
Lamine Yamal a szezon egyik legjobb játékosa volt – nemcsak Spanyolországban, hanem az egész európai futballban. Bár még csak 17 éves, a Barcelona jobbszélén nyújtott teljesítménye alapján már most világklasszisként emlegethetjük. Egy ilyen fiatal játékostól ritkán látni ennyire érett döntéshozatalt, látványos egyéni megoldásokat és kiegyensúlyozott teljesítményt ekkora terhelés mellett.
Yamal már az előző idényben is ígéretes jeleket mutatott Xavi keze alatt, miután 16 évesen alapemberré vált a felnőttcsapatban. Az EB megnyerése után, az idei szezonban azonban Hansi Flicknél egy még magasabb szintre lépett. Senkinek sem kell őt bemutatni – az egész világ róla beszél, és teljes joggal. Mi más bizonyíthatná ezt jobban, mint az a tény, hogy még a legjobban szervezett védelmek sem tudják megállítani: akár három-négy embert is ráállítanak, mégis képes kijátszani őket. Mindenki tudja, hogy jobbról befelé fog cselezni, majd a hosszú sarokba lövi – és mégsem lehet ellene semmit tenni.
És ki gondolta volna, hogy egy 17 éves srác lesz a szezon tavaszának legjobbja? Hétről hétre kulcspillanatokban lépett elő, mintha nem lenne rajta semmilyen nyomás. Leírni is elképesztő: tizenhét évesen dominálni az európai elitfutballban – ez a szintű természetesség és magabiztosság generációs különlegességgé emeli Yamalt. A spanyol szélső nemcsak villanásokkal hívta fel magára a figyelmet: szezonja végig stabil volt, ráadásul a legfontosabb mérkőzéseken is bátran vállalt szerepet. A Bajnokok Ligája elődöntőjében gólt szerzett az Inter ellen, míg a Real Madrid elleni Clásicókon is rendre betalált, ezzel is bizonyítva, hogy nem remeg meg a lába a legnagyobb színpadokon sem. Különösen figyelemre méltó, hogy már nemcsak szélsőként, hanem irányítóként is kulcsszerepet kapott: visszalép és összekapcsolja a csapatrészeket.

A számok is őt igazolják: a LaLigában ő adta a legtöbb gólpasszt, miközben 20 feletti gólszámmal zárta az idényt. A spanyol válogatottban is berobbant – a Nemzetek Ligája elődöntőjében két gólt vágott Franciaország ellen –, és egyre inkább köré épül a nemzeti csapat jövője. Habár az utolsó mérkőzésen, Portugália ellen nem talált be Nuno Mendes és a többi védő kiemelkedő teljesítményének köszönhetően, az is különösen figyelemre méltó, ahogyan bírta az idény fizikai terhelését: több mint 60 mérkőzést játszott végig, és nem mutatott visszaesést.
Yamal olyan természetességgel illeszkedett be a világ egyik legnagyobb klubjának kezdőcsapatába, mintha évek óta ott lenne – és alighanem ez csak a kezdet. Ő egy olyan talentum, akit – ha egészséges, sérülésmentes marad – még közel két évtizeden át élvezhet a futballvilág. Nem véletlen, hogy az Aranylabda egyik legnagyobb esélyeseként emlegetik. Kíváncsian várjuk a szeptemberi díjátadót.
Szezonstatisztika:
62 mérkőzés – 21 gól – 26 gólpassz
- LaLiga: 9 gól + 15 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 5 gól + 4 gólpassz
- Spanyol Kupa: 2 gól + 6 gólpassz
- Spanyol Szuperkupa: 2 gól
- Nemzetek Ligája: 3 gól + 1 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Barcelona – Inter Milan 3-3 (BL elődöntő, 2025. 04. 30.) – 1 gól
Real Madrid – Barcelona 0-4 (LaLiga, 2024. 10. 26.) – 1 gól
Spanyolország – Franciaország 5-4 (Nemzetek Ligája elődöntő, 2025. 06. 05.) – 2 gól
Megnyert címek:
LaLiga, Spanyol Kupa, Spanyol Szuperkupa
Egyéni díjak:
LaLiga – Legjobb U23-as játékos
LaLiga – Legtöbb gólpassz
Michael Olise (23) – Bayern München – Jobbszélső
Értékelés:
És most Spanyolországból térjünk át a Bundesligára, ahol szintén akadt olyan játékos, aki maradandót alkotott az idény során. Michael Olise hosszú ideje az egyik legizgalmasabb tehetségnek számított Angliában, de sokáig kérdés volt, hogy egy topklubban is képes-e meghatározó szerepet betölteni. A nyári olimpián is remek formában játszott, és ezzel lendületben tartotta magát a klubidény kezdetére. A Bayern Münchenhez való átigazolása viszont minden kételyt elsöpört. Már az első idényében berobbant a német rekordbajnok kezdőcsapatába, és hamar kulcsszereplővé vált a támadójátékban. A Bundesliga egyik legnagyobb meglepetése volt az a kreatív erő és lendület, amit Olise folyamatosan hozott a jobbszélről.
A nemzetközi színtéren és a válogatottban is villantott, de az igazi értéke abban rejlett, ahogyan a Bayernnél fokozatosan kiszorította a posztjáról az olyan rutinos játékosokat, mint Serge Gnabry vagy Kingsley Coman. A szezon során egyre inkább stabil kezdővé vált, és nem véletlenül választották meg a Bundesliga Év újoncának. Játéka kiválóan ötvözte a klasszikus szélsőerényeket – mint a tempó és a kiszámíthatatlan cselek – a modern támadók hatékonyságával: nemcsak előkészített, hanem fontos gólokat is szerzett.

Az, hogy ő lett a Bundesliga legtöbb gólpasszt kiosztó játékosa, már önmagában is figyelemre méltó, de a kontextus még erősebb: egy új országban, új bajnokságban, új rendszerben tette mindezt, ráadásul úgy, hogy a Bayern idén nem tudott olyan domináns lenni, mint korábban. Olise azonban rendre túlnőtt a csapat formaingadozásain: technikás játéka, kiszámíthatatlan cselei és precíz beadásai miatt folyamatos veszélyt jelentett az ellenfél kapujára.
Sokan még mindig nem beszélnek róla eleget, nem ő a címlapok főszereplője, de Olise a szezon egyik csendes főhőse lett – és egyértelműen megmutatta, hogy egy topcsapatban is megállja a helyét, akár ilyen fiatalon is.
Szezonstatisztika:
58 mérkőzés – 19 gól – 22 gólpassz
- Bundesliga: 12 gól + 18 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 5 gól + 2 gólpassz
- Német Kupa: 1 gólpassz
- Nemzetek Ligája: 2 gól + 1 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Werder Bremen – Bayern München 0-5 (Bundesliga, 2024. 09. 21.) – 2 gól + 2 gólpassz
Franciaország – Horvátország 5-1 (Nemzetek Ligája, 2025. 03. 23.) – 1 gól + 1 gólpassz
Bayern München – M’gladbach 2-0 (Bundesliga, 2025. 05. 10.) – 1 gól + 1 gólpassz
Megnyert címek:
Bundesliga
Egyéni díjak:
Bundesliga – A szezon újonca
Bundesliga – Legtöbb gólpassz
Mohamed Salah (32) – Liverpool – Jobbszélső
Értékelés:
Az egyiptomi évek óta az élvonalban van, mégis minden szezonban képes megújulni – Mohamed Salah 32 évesen is óriási idényt produkált, és kulcsszerepet játszott abban, hogy a Liverpool visszahódította az angol bajnoki címet. A szezon elején minden a bizonytalanságról szólt Liverpoolban: Jürgen Klopp távozása után Arne Slot vette át a csapat irányítását, és sokan kételkedtek abban, hogy a klub képes lesz zökkenőmentesen továbblépni a korszakos német edző nélkül. Klopp nélkül elképzelhetetlennek tűnt a Liverpool. Slot azonban gyorsan rácáfolt ezekre a félelmekre – és ehhez kellett Salah lehengerlő idénye is.
Az egyiptomi támadó rekordot döntött a Premier League-ben: a 38 fordulós szezonok történetében még senki nem vett részt annyi gólban, mint ő – összesen 47 találatban (29 gól és 18 gólpassz) volt közvetlen szerepe. És nemcsak a számokkal tűnt ki – hanem azzal is, ahogyan újraértelmezte saját szerepét. Korábban sok kritika érte „önzősége” miatt, de erre most egyértelműen rácáfolt: nemcsak a gólkirályi címet szerezte meg, hanem a legtöbb gólpasszt is ő adta a bajnokságban.

Salah játéka ráadásul taktikai szempontból is új meglátásba került. Visszalépett labdákért, teret nyitott a társaknak, ezzel rendre veszélyes helyzeteket teremtve az új rendszerben. A Bajnokok Ligájában ugyan elmaradt a gólzápor, de a Premier League-ben – főként ősszel és télen – meccsről meccsre döntő szerepet játszott. Mindezt egy olyan korban, amikor a legtöbb csatár már visszavonulást fontolgatna. Ő viszont épp most hosszabbította meg szerződését a Liverpoollal, ezzel pedig egyértelművé tette, hogy marad a klubnál. Így jövőre már a 9. idényét kezdheti meg szeretett csapatánál.
Egyre magabiztosabban kimondhatjuk: Steven Gerrard mellett Mohamed Salah a Liverpool legnagyobb legendája.
Szezonstatisztika:
57 mérkőzés – 37 gól – 24 gólpassz
- Premier League: 29 gól + 18 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 3 gól + 4 gólpassz
- Angol Ligakupa: 2 gól + 1 gólpassz
- Afrikai Nemzetek Kupája: 2 gól
- Afrikai vb-selejtező: 1 gól + 1 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Manchester United – Liverpool 0-3 (Premier League, 2024. 09. 01.) – 1 gól + 2 gólpassz
Newcastle – Liverpool 3-3 (Premier League, 2024. 12. 04.) – 2 gól + 1 gólpassz
Tottenham – Liverpool 3-6 (Premier League, 2024. 12. 22.) – 2 gól + 2 gólpassz
Megnyert címek:
Premier League, Angol Ligakupa
Egyéni díjak:
Premier League – Legjobb játékos
Premier League – Gólkirály + Legtöbb gólpassz
Vitinha (25) – PSG – Középpályás
Értékelés:
Térjünk át a BL-győztes PSG-re. Vitinha egyike azoknak a játékosoknak, akik mindent is megnyertek ebben a szezonban. Összesen öt trófeát gyűjtött be: négyet a PSG-vel (Bajnokok Ligája, Ligue 1, Francia Kupa, Szuperkupa), egyet pedig a portugál válogatottal a Nemzetek Ligájában. Bár a statisztikai mutatói (gólok, gólpasszok) visszafogottnak tűnhetnek, a jelentősége mégis megkérdőjelezhetetlen – ő volt az egyik legfontosabb láncszem mindkét csapatban.

A PSG kulcsembereként a labdamenetek ritmusát és tempóját ő szabályozza: ha kellett, lelassította az építkezést, hogy megnyugtassa a játékot, máskor egy mélységi passzal indította a Kvaratskhelia-Dembélé–Doué trió robbanásszerű kontráit. Nem hivalkodott, de a játék szervezettsége és folyamatossága rajta múlt – a BL-győzelem egyik csendes főszereplője volt. A portugál válogatottban is hasonló szerep hárult rá: nem a látványos megmozdulások miatt volt nélkülözhetetlen, hanem azért, mert képes volt biztosítani a struktúrát és stabilitást a középpályán.
Vitinha karrierje ezzel a szezonnal új szintre lépett – nehezen hihető, hogy néhány éve még a Wolves-ban játszott Nuno Espírito Santo alatt, és sokan egy egyszerű „passzív, oldalpasszos” játékosnak tartották. Aztán jött Luis Enrique, aki Párizsban új embert faragott belőle: egy olyan játékost, aki láthatatlan, de annál értékesebb munkával tartja össze a világ egyik legnagyobb klubcsapatát.
Szezonstatisztika:
60 mérkőzés – 7 gól – 6 gólpassz
- Ligue 1: 5 gól + 1 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 2 gól + 2 gólpassz
- Nemzetek Ligája: 3 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
Portugália – Lengyelország 5-1 (Nemzetek Ligája, 2024. 11. 15.) – 2 gólpassz
PSG – Manchester City 4-2 (BL, 2025. 01. 22.) – 1 gólpassz
Liverpool – PSG 0-1 (BL nyolcaddöntő, 2025. 03. 11.)
Megnyert címek:
Bajnokok Ligája, Ligue 1, Francia Kupa, Francia Szuperkupa, Nemzetek Ligája
Ousmane Dembélé (28) – PSG – Csatár / Szélső
Értékelés:
A 2024/25-ös idény Ousmane Dembélé pályafutásának eddigi csúcspontja volt – de a sikerhez vezető út korántsem volt zökkenőmentes. A szezon elején ingadozott a formája, olyannyira, hogy Luis Enrique fegyelmi okok miatt ki is hagyta őt az Arsenal elleni keretből. Akkor sokan azt gondolták: a régi Dembélé újra előjött – kiszámíthatatlan, megbízhatatlan, és nem elég érett. Aztán jött 2025 – és vele együtt egy óriási feltámadás.
Ebben a naptári évben Dembélé 26 gólt szerzett minden sorozatot figyelembe véve, és kulcsszerepet játszott abban, hogy a PSG megnyerte a Bajnokok Ligáját, a bajnokságot, valamint a hazai kupasorozatokat is. Már nemcsak villanások embere volt, hanem folyamatosan veszélyt jelentő, strukturáltan működő támadófegyver. Luis Enrique új pozícióban használta őt: Mbappé távozása után Dembélé gyakorlatilag megörökölte a francia klasszis szerepkörét, azzal a különbséggel, hogy sűrűbben lépett vissza a középpályára, kapcsolatot teremtve a középpálya és a támadósor között. Ebben a szerepben nemcsak befejező, hanem helyzeteket kialakító játékos is lett.
Dembélé mellett Kvaratskhelia érkezése is jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a támadósor megállíthatatlanná váljon. A harmadik támadóhelyen hol a döntőben duplázó Désiré Doué, hol a szezon első felében kiválóan teljesítő Barcola játszott. Ez a trió folyamatosan helyet cserélgetett, forgott a támadószekcióban, ezzel komoly zavart keltve az ellenfelek védelmi struktúrájában.

Dembéléről korábban sokan csak a sérülései és a fölösleges cselei miatt beszéltek. Luis Enrique kezei alatt viszont teljesen új szintre emelte a játékát, és nemcsak a PSG egyik vezére lett, hanem az egész szezon egyik legmeghatározóbb futballistájává vált – olyannyira, hogy ma már az Aranylabda egyik várományosaként emlegetik.
Szezonstatisztika:
56 mérkőzés – 35 gól – 15 gólpassz
- Ligue 1: 21 gól + 8 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 8 gól + 6 gólpassz
- Francia Kupa: 3 gól + 1 gólpassz
- Francia Szuperkupa: 1 gól
- Nemzetek Ligája: 2 gól
Kiemelkedő mérkőzések:
Dunkerque – PSG 2-4 (Francia Kupa elődöntő, 2025.04.01.) – 2 gól + 1 gólpassz
Stuttgart – PSG 1-4 (BL, 2025.01.29.) – 3 gól
Brest – PSG 2-5 (Ligue 1, 2025.02.01.) – 3 gól
Megnyert címek:
Bajnokok Ligája, Ligue 1, Francia Kupa, Francia Szuperkupa
Egyéni díjak:
Bajnokok Ligája – Legjobb játékos
Ligue 1 – Legjobb játékos
Ligue 1 – Gólkirály
Achraf Hakimi (26) – PSG – Jobbhátvéd
Értékelés:
Achraf Hakimi újra bebizonyította, hogy napjaink egyik legkomplettebb és legmegbízhatóbb szélső hátvédje. A 2024/25-ös szezonban is kulcsszerepet játszott a PSG trófeasorozatában: a Bajnokok Ligája-győzelem, a bajnoki cím és a hazai kupák elhódítása nem csupán a támadók érdeme volt – Hakimi állandó jelenléte a jobb oldalon, támadásban és védekezésben egyaránt, elengedhetetlen volt ehhez a sikerhez.
A Ligue 1-ben és a BL-ben is rendre kulcsjátékosként játszott, aki nemcsak felfutásokkal és beadásokkal segítette a támadásokat, hanem gólokkal és gólpasszokkal is hozzátette a magáét. 10 gólig és 15 gólpasszig jutott az idényben – ami egy védőposzton játszó játékostól egészen kiemelkedő. A szezon során többször is rendszerformáló szerepet kapott: Enrique rendszerében gyakran mozgott be középre is labdakihozatalnál, amivel folyamatos fölényt teremtett a középpályán, de szélen is rendre láttuk játszani a marokkóit.

A BL-döntőben szerzett gólja is megmutatta, hogy milyen kiválóan fut fel támadásoknál. Taktikai intelligenciája, tempója, és védekezésben mutatott fejlődése révén ma már nem csak támadóvénájáról beszélünk, hanem egy teljes értékű modern jobbhátvédről, aki a világ bármely topcsapatába beférne.
A marokkói válogatottban is stabil teljesítményt nyújtott – sőt, a selejtezőkön is betalált, és vezető szerepe továbbra is kiemelkedő maradt. Bár a szezon során több figyelem jutott csapattársaira, Hakimi csendes vezérként irányította a pályán a szélső zónákat, és nem egyszer ő indította el azokat a támadásokat, amelyek végül győzelmet értek.
Nem véletlenül emlegetik egyre gyakrabban nemcsak posztja, hanem az egész korszak egyik legjobb szélső védőjeként.
Szezonstatisztika:
54 mérkőzés – 10 gól – 15 gólpassz
- Ligue 1: 4 gól + 8 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 4 gól + 5 gólpassz
- Francia Kupa: 1 gól + 1 gólpassz
- Afrikai selejtezők: 1 gól + 1 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
PSG – Montpellier 6-0 (Ligue 1, 2024. 09. 01.) – 1 gól + 1 gólpassz
RB Salzburg – PSG 0-3 (BL, 2024. 12. 10.) – 2 gólpassz
Lyon – PSG 2-3 (Ligue 1, 2025. 02. 23.) – 2 gól
Megnyert címek:
Bajnokok Ligája, Ligue 1, Francia Kupa, Francia Szuperkupa
Nuno Mendes (22) – PSG (balhátvéd)
Értékelés:
Nuno Mendest 2022 nyarán szerződtette a PSG, ám első két idényét nagyrészt sérülések árnyékolták be. A 2024/25-ös szezon azonban vízválasztó volt a portugál védő számára: ez volt az első olyan év, amikor teljesen egészséges maradt, és végig kulcsszerepet játszott klubjában és válogatottjában egyaránt. A stabilitás meghozta az áttörést – 56 mérkőzésen 7 gólt és 12 gólpasszt jegyzett, amivel posztjához mérten egészen kivételes szezont zárt.

Ahogyan Hakimi a jobb oldalon, úgy Mendes vált a bal oldal motorjává: dinamikus felfutásaival, technikás megoldásaival, valamint a támadásokban és védekezésben mutatott egyensúlyával Luis Enrique rendszerének egyik legfontosabb láncszeme lett. A szezon első felében még akadtak védekezési bizonytalanságok, ám tavasszal már az egyik legmegbízhatóbb tagja volt a PSG hátsó alakzatának.
Kiemelkedő teljesítményét a nagy meccseken is igazolta: a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében oda-vissza betalált az Aston Villa ellen, a Nemzetek Ligája döntőjében pedig nemcsak gólt szerzett Spanyolország ellen, hanem Lamine Yamalt is teljesen semlegesítette – talán elsőként az egész idény során. Ez is jól mutatja azt a fejlődési ívet, amit az elmúlt évben bejárt. Fiatal kora ellenére már most a világ egyik legjobb balhátvédjeként tartják számon.
Szezonstatisztika:
56 mérkőzés – 7 gól – 12 gólpassz
- Ligue 1: 2 gól + 3 gólpassz
- Bajnokok Ligája: 4 gól + 2 gólpassz
- Francia Kupa: 1 gólpassz
- Nemzetek Ligája: 1 gól + 6 gólpassz
Kiemelkedő mérkőzések:
PSG – Brest 7-0 (BL play-off, 2025. 02. 19.) – 1 gól
PSG – Aston Villa 3-1 (BL negyeddöntő, 2025. 04. 09.) – 1 gól + 1 gólpassz
Portugália – Spanyolország 2-2 (Nemzetek Ligája döntő, 2025. 06. 08.) – 1 gól
Megnyert címek:
Bajnokok Ligája, Ligue 1, Francia Kupa, Francia Szuperkupa, Nemzetek Ligája
Végszó
A 2024/25-ös idény nemcsak a csapatok, hanem az egyének szintjén is bővelkedett történelmi teljesítményekben, váratlan fordulatokban és felejthetetlen pillanatokban. Voltak, akik megerősítették világklasszis státuszukat, mások pedig új szerepkörben születtek újjá, és váltak elengedhetetlenné klubjuk és válogatottjuk számára. A fiatal tehetségek – köztük Lamine Yamal és Nuno Mendes – pedig már most a következő éra zászlóvivőiként tűnnek fel.
A futball idén sem hazudtolta meg önmagát – és többek között ezek a játékosok voltak az élő bizonyítékai annak, miért szeretjük ennyire ezt a sportágat.